Як сушити сливи в сушарці? Рецепт сушених слив
Сушені сливи – це смачна та поживна альтернатива свіжим фруктам, вони також є чудовим перекусом і джерелом вітамінів та мінералів. У цій статті ми розповімо, як сушити сливи в сушарці та надамо перевірений рецепт сушених слив без жодних цукрів чи консервантів. Ми також розповімо про те, чим сушені сливи відрізняються від в’ялених слив, та як зробити в’ялені сливи у сушарці. Якщо ви хочете насолодитися смаком слив у будь-яку пору року, тоді читайте далі!
Переваги сушіння слив в сушарці (електросушці)
Сушарка для фруктів є чудовим способом зберегти їх корисні властивості та смак. Ось кілька переваг сушіння та в’ялення слив у сушарці (електросушці):
– Збереження поживних речовин: Під час сушіння сливи втрачають вологу, але за рахунок сушіння за низьких температур зберігають більшу частину своїх вітамінів та мінералів.
– Однорідне сушіння: Сушарки (дегідратори) забезпечують рівномірне розподілення повітря, що дозволяє однорідно сушити сливи. У духовці повітря розподіляється нерівномірно, що може призвести до непередбачуваних наслідків, таких як нерівномірне сушіння та втрата вітамінів.
– Контроль над процесом сушіння: Сушарки мають температурний режим, який можна налаштувати для оптимального сушіння та в’ялення слив. Це дозволяє досягти найкращого результату в термінах якості та смаку.
– Зручність і безпека: Дегідратори забезпечують зручний та безпечний процес сушіння. Вам не потрібно постійно перевіряти сливи, вони можуть сушитися самостійно, дозволяючи вам займатися іншими справами.
Завдяки цим перевагам, сушка слив у дегідраторі є ефективним і зручним способом збереження цього корисного фрукту.
Відмінність сушіння слив у сушарці та в’ялення слив у сушарці
Насправді, процес сушіння та процес в’ялення слив не має жодних відмінностей, окрім як часу сушіння (в’ялення). Для в’ялення слив в середньому потребується 16-20 годин, тоді як для сушіння потрібно більше часу – а саме, 18-24 години. Всі інші підготовчі етапи є абсолютно ідентичними.
Тобто, в’ялені сливи у сушарці – це по факту дещо не досушені сливи, вони є більш м’якими.
Як правильно сушити сливи в сушарці?
Покрокова інструкція як сушити сливи від Академії сушіння – найкращого ресурса про дегідратацію продуктів харчування, представлена нижче.
Цікавитеся сушінням продуктів? Долучайтеся до нашого телеграм каналу та чату майстрів-пастильє у телеграмі, де ми обмінюємося досвідом та ділимося найкращими порадами!
Сушені сливи в сушарці
Обладнання
- Дегідратор
Інгредієнти
- Сливи
Інструкція
Підготовка слив
- Оберіть свіжі та солодкі сливи. Якість слив має велике значення для отримання смачних сушених слив. Використовуйте лише свіжі, цілі фрукти без ознак пошкоджень або псувань.
- Перед сушінням сливи слід ретельно промити та обсушити їх. Головна мета - видалити надлишкову вологу, оскільки вона може ускладнити процес сушіння.
- Далі потрібно вийняти кісточки з ваших слив та обрати спосіб сушіння ваших слив: половинками або четвертинками. Найчастіше сливи сушать половинками.
- Якщо ж ви сушите дуже крупні круглі сливи, як на фото, їх також можливо нарізати на слайси по 0.5 см.
Сушіння в дегідраторі
- Покладіть сітки для сушіння на піддони вашого дегідратора.
- Розташуйте ваші сливи на сітках сушарки, розклавши їх в один шар.
- Встановіть температуру сушарки на 45-50 градусів Цельсія і включіть її на 16-20 годин для отримання в'ялених слив та на 18-24 годин для отримання сушених слив.
Перевірка готовності
- Перевірте ваші сливи. Найкраще оцінювати ступінь готовності ваших в'ялених чи сушених слив на око, адже на фактичний час сушіння впливає багато факторів, зокрема кількість піддонів, температура та вологість повітря у приміщенні.
- Після ваші сушінння сливи можуть зберігатися в сухому місці в контейнері з герметичною кришкою при кімнатній температурі до 5-6 місяців. У вакуумі та прохолодному місці можливе зберігання і до 10-12 місяців.
За якої температури найкраще сушити сливи?
Якщо ви використовуєте сушку із 5-ма піддонами, рекомендуємо не ставити температуру сушіння вище 45-50 градусів Цельсія, оскільки за вищої температури ваші сушені сливи та ваші в’ялені сливи будуть темного кольору. Сушіння за низьких температур 45-50 градусів Цельсія дозволяє зберегти неймовірно гарний яскравий колір ваших слив!
Однак, якщо ви виробляєте сушені сливи у промислових масштабах із одночасним сушінням багатьох піддонів (15-20) – ви можете збільшити температуру сушіння до 55 градусів, аби сушіння слив не затягнулося на більше 24 годин та ваші фрукти, врешті, не зіпсувалися. Загальний час сушіння варіюється у проміжку 16-24 години.
Які інші ідеї та рецепти існують для сушіння слив у дегідраторі (електросушці) ?
Займатися сушінням продуктів харчування – це постійна творчість і відкриття нових смакових поєднань. Ось кілька наших ідей та рецептів з абрикосами, які можна спробувати приготувати в сушарці:
Пастила зі слив
Приготуйте фруктове пюре на основі свіжих слив та запечених яблук і сушіть його протягом 10-12 годин при температурі 45 градусів Цельсія. Рецепт смачної сливової пастили за посиланням.
Сушені сливи з шоколадом
Занурте ваші сушені сливи в розтоплений темний або молочний шоколад та залиште його затвердіти.
Бажаємо смачного!
Ваша Академія Сушіння
Більше статей з цієї категорії
Кольорові грушеві фріпси зі смаком обліпихи, порічки та смородини
Уявіть класичний смак грушевих фріпсів, але в абсолютно новому форматі — з яскравими кольорами і несподіваними ягідними відтінками! Ми розробили оригінальну ідею, яка перетворює звичний перекус на особливий десерт. Додаючи до фріпсів обліпиху,...
Яблучні пончики: оригінальний спосіб сушіння яблук в сушарці
Шукаєте незвичайний спосіб сушіння яблук у сушарці? Спробуйте рецепт «яблучних пончиків» в сушарці від Академії сушіння! Це оригінальний варіант, який перетворює звичайні яблука на щось особливе. У результаті ви отримуєте м’які, зефірні яблука з...
“Бананові листи” в сушарці
"Бананові листи" – це унікальний варіант як сушити банани в сушарці, який дозволяє отримати дуже гарні та естетичні тонкі сушені листи з бананів, що сповнені смаку та корисних властивостей. Вам не потрібен спеціальний досвід, щоб приготувати...
У вас на сайті лише найкращі поради. Дякую за рецепт сушених слив та за ідею робити пастилу. Вступила до вашого телеграм-каналу про сушіння і не можу нарадуватися. Безмежне джерело знань та натхнення.