Пастила – це страва, яка виробляється шляхом висушування в сушарці пюре з фруктів або овочів. Ця страва має м’яку і гнучку текстуру та насичений смак. Пастила з аличі – це особливий вид пастили,яка може виступати у ролі десерту або перекусу (якщо вона готується з яблукми або іншими фруктами), або як приправа до страв (якщо вона готується з чистої аличі). Використання пастили у якості приправи походить із грузинської національної кухні, в ній пастилу з аличі назвиють “тклапі” або “кислий лаваш”. В цій статті ми розглянемо з вами детальніше рецепт пастили з аличі з яблуками, технологію як її приготувати, а також поговоримо про грузинську тклапі.
Яку приготувати пастилу з аличі з яблуками?
Перший крок у приготуванні пастили з аличі – це відбір стиглих та ароматних ягід. Пастила з аличі може бути приготована як із червоної аличі, так і з жовтої. Далі потрібно підготувати яблука. Яблука слід обирати солодких сортів, аби вони допомогли компенсувати кислинку аличі.
Яблука обов’язково потребують попередньої термічної обробки, алича, натомість, не потребує обов’язкової термічної обробки та може бути виконана за вашим бажанням. Термічна обробка аличі (бланшування або проварювання протягом 3-5 хвилин) допоможе зробити ягоду м’якшою, з неї легше буде відділити кісточку, а також перетерти через сито.
Хочете створювати найкращу пастилу, фріпси, джерки та інші сушені продукти? Долучайтеся до нашого телеграм-каналу та чату майстрів-пастильє у телеграмі, де ми обмінюємося досвідом та ділимося найкращими порадами!
Пастила з аличі
Обладнання
Інгредієнти
Інструкція
Підготовка інгредієнтів
Налаштування сушарки та заливання пюре
Знімання пастили
Примітки
Рецепт грузинської пастили з аличі тклапі
Для того, аби приготувати тклапі, вам слід використовувати лише аличу, зробити з неї однорідне гладке пюре та розлити його на піддони сушарки для подальшого висушування. Так само, як і пастилі з аличі з додаванням яблука, так у тклапі, аличу за бажанням та для легкості приготування пюре можна піддавати нетривалій термічний обробці за вашим бажанням.
Також ви можете готувати тклапі зі сливи, терну та кизилу за аналогічною технологію.
Пастила тклапі виходить гнучкою, з яскраво вираженою кислинкою та часто має дещо прозору текстуру. Також у тклапі додають за бажанням сіль та спеції (часник, кінза, червоний молотий перець.
В грузинській кухні тклапі використовують у багатьох кулінарних стравах як основних інгредієнт (наприклад, суп харчо), або як додаток до страв, зокрема, салатів та м’ясних страв та риби.
Ваша Академія Сушіння
Більше статей з цієї категорії
Ексклюзив від Академії сушіння. Пастила з кульбабами. Найгарніша, вражає всіх!
Такого ви ще не куштували! Спробуйте приготувати пастилу з квітками кульбаби, яка буде не тільки смачною, а й неймовірно виглядатиме на столі! Ексклюзивний рецепт пастили з кульбабами від Академії сушіння дозволить вам насолодитися новим...
Пастила “Ягідний морс” в сушарці: рецепт без цукру
Рецепт пастили "Ягідний морс" — це чудова ідея для приготування смачної та корисної пастили в домашніх умовах. Він відмінно підійде для любителів натуральних солодощів, які цінують високий вміст вітамінів та мінералів у своєму раціоні.Як приготувати...
Пастила з шампанським в дегідраторі: рецепт від Академії сушіння
Пастила з шампанським від Академії сушіння – це елегантний та вишуканий десерт, який поєднує в собі неповторний присмак шампанського з ніжною текстурою пастили. Рецепт приготування пастили із шампанським - не простий, він особливий, адже ми...